رپورتاژ

المان های به کار رفته در گچ ساختمانی

زمانی که یک دیوار یا سقف گچ اندود شده طعمه ی حریق شود، وجود حدودا ۲۱ درصد آب شیمیایی موجود در گچ که تا دمای ۲۳۰ درجه سانتی گراد آزاد می شود، باعث می شود که قسمتی از انرژی حریق صرف انجام این واکنش شده و همزمان از انتقال حرارت به لایه های زیرین جلوگیری گردد. درصد قابل توجهی از آب شیمیایی گچ در دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد آزاد می شود و تا هنگام آزاد شدن تمام آن، دمای لایه گچ از این مقدار تجاوز نخواهد کرد. البته این محافظت برای مدت زمان محدودی دوام می یابد که مدت بستگی به ضخامت گچ و قیمت دیوار پیش ساخته دارد. ضریب هدایت حرارت گچ ناچیز است ولی اگر ملات گچ در گرمای بیش از ۵۰ درجه سانتی گراد بماند تاب مکانیکی خود را به تدریج از دست می دهد و خود گچ نیز در این فرایند پخت از بین می رود. با این وجود ساختمان های بی شماری به دلیل همین عملکرد تاخیری گچ در برابر آتش از نابودی نجات پیدا کرده اند که در این حالت یا دیوار گچی از آسیب رساندن آتش به سازه ها جلوگیری کرده است و یا فرصت ارزشمندی را برای اطفاء حریق و نجات جان و اموال فراهم آورده است.

اکوستیک بودن : گچ توانایی جذب و عدم پژواک ۷۵-۶۰ درصد امواج صوتی را دارد. در نتیجه برای محیطی همچون کلاس، سالن کنفرانس، بیمارستان و… مناسب است.

پلاستیکی بودن : ملات گچ خاصیت شکل پذیری فوق العاده ای دارد به طوری که برای ساخت شکل ها و نقوش مختلف در فضای ساختمانی و نیز اندود کاری سطحی وسیع، بسیار مناسب است.

رنگ پذیری : ملات گچ پس از خشک شدن سفید است و قابلیت پذیرش تقریبا هر نوع رنگی را دارد. به همین دلیل برای نصب دیوار گچی فضای داخل ساختمان بسیار مناسب است.

مقاومت در برابر یخ بندان : ملات های گچ در مقابل سرما و یخ بندان مطمئن و مقاومند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

65 − 56 =

بستن